Pyrotechnická fiesta de San Juan

2. 07. 2012 22:16:51
Mnoho průvodců a knih o Španělsku píše, že v noci z 23. na 24. června zahalí takřka celé Španělsko dým z petard, prskavek, ohňostrojů a hranic. Lidé jančí a tančí. Slaví se totiž svátek svatého Jana Křtitele (San Juan), tedy nejkratší noc v roce, která symbolizuje příchod léta. Má zkušenost s oslavami se nesla duchem fotbalovým za přítomnosti pyrotechnických hrátek.

Noc svatého Jana, jak už bylo zmíněno, symbolizuje příchod léta v severní hemisféře. Symbolicky se zapalují hranice, tzv. svatojánské ohně, které mají dát slunci sílu, jelikož během uplynulých dní „zesláblo“. Symbolika jde však ještě dál. Oheň prý očišťuje a lid věří, že ten, kdo sleduje plamen, zároveň očistí svého ducha. Z toho důvodu se po celém Španělsku staví hranice. Ve městech je jejich konstrukce kvůli bezpečnostním normám komplikovanější. Na venkově pak mnoho rodin staví vlastní hranice, které však musí být vzdáleny minimálně patnáct metrů od obydlí. Hned po svatojánských ohních mají Španělé oslavy San Juan spojeny se spoustou petard, randálu, dělobuchů a prskavek. Celý týden nakupují veškerou drobnou i větší pyrotechniku, aby, během oslav předvedli, co umí. Taktéž se zdobí ulice, připravuje posezení a ve velkém se nakupuje tradiční pečivo – koláč „coca“.

Coca

coca.JPG

Ač jsem byla připravena na bujaré radovánky, můj zážitek nebyl zcela dle mých představ. Z důvodu zápasu španělské fotbalové reprezentace s Francií na šampionátu Euro 2012 se oslavy nejkratší noci roku dostaly do pozadí událostí. Během dne se nakupovala pyrotechnika a uzavíraly sázky na výsledek nadcházejícího fotbalového klání. Je nutno podotknout, že Španělé jsou na své národní družstvo nesmírně hrdí. Po zmínce mé státní příslušnosti na mě otcové okolních rodin vysypali jména českých nejúspěšnějších hráčů fotbalu a vzápětí se dotazovali, jak horlivým jsem fanouškem našeho „nároďáku“. Bohužel jsem je asi zklamala, neboť má odpověď nesměřovala vůbec k fotbalu, ale k hokeji, což je sport zde takřka neprovozovaný. Po skončení Španělské nadvlády nad fotbalovým hřištěm se přešlo k přípravě pyrotechniky. Otcové s dětmi vybíhali před domy a odpalovali jednu petardu za druhou. Matky stály v pozadí s lékárničkou v ruce a čekaly, až jejich každoroční čas utrpení skončí. Já tu spoustu hluku a pro mě nepochopitelné radosti sledovala z povzdálí.

Hranice

hoguera2.jpg

Nejbujařejší oslavy se konají v jihošpanělském městě Alicante, avšak je pravdou, že svátek sv. Jana není pouze záležitostí Španělska. Nejkratší noc a příchod léta se slaví také v Litvě, Norsku, Portugalsku, Dánsku, Švédsku a Velké Británii. V Jižní Americe se slaví svatý Jan v Brazílii, Bolívii, Chile, Peru a Venezuele.

Autor: Eliška Michálková | pondělí 2.7.2012 22:16 | karma článku: 11.40 | přečteno: 977x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Miroslav Hruška

Nočními vlaky v Polsku - praktický průvodce pro milovníky nočního cestování

V našich českých luzích a hájích je cesta nočním vlakem s cílem vyspat se vzhledem k velikosti země nemyslitelná. V Polsku Vás noční vlaky přepraví od jihu až na sever či z východu na západ. Odkud a kam? Čtěte dále mého průvodce.

21.1.2019 v 14:17 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 725 | Diskuse

Libor Čermák

Tajuplné Koněpruské jeskyně

V tomto mém fotoblogu bych vás rád pozval do Koněpruských jeskyní. A společně s krásou zdejších, stalagmitů, stalaktitů a stalagnátů bych připomněl i některé zajímavé záhady a zajímavosti, které se k jeskyním vážou.

21.1.2019 v 10:41 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 350 |

Miroslav Semecký

Nebuď v cizině za burana! Nepsaná pravidla hostelových pokojů

Existují obecné normy chovaní, které většina z nás respektuje a více méně dodržuje. Víte ale, že existují věci které byste zásadně dělat neměli? A už vůbec ne uvnitř hostelových pokojů. Některé z nich vás možná překvapí.

21.1.2019 v 2:04 | Karma článku: 25.66 | Přečteno: 3336 | Diskuse

Milan Zajic

Pěšinka do kopců .....

Popravdě moc vysoko jsem nedošel. Moje oblíbené cestičky jsou zasypány větším množstvím sněhu a plácat se někde po pás v bílé radosti se mi vůbec nechce. Asi jsem v nějaké lenošné krizi.

20.1.2019 v 17:23 | Karma článku: 10.20 | Přečteno: 156 | Diskuse

Denis Herák

Zimný výstup na Veľký Manín

Konečne bola pozitívna predpoveď, ktorá ma dostala na krásnu zimnú turistiku do pohoria Súľovské vrchy.

20.1.2019 v 17:23 | Karma článku: 11.70 | Přečteno: 195 | Diskuse
Počet článků 25 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1557

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené knihy

více

Najdete na iDNES.cz